Grudzień to czas obdarowywania się upominkami. Poniżej znajdziecie kilka tytułów, które dla osób zainteresowanych psychologią, a w szczególności psychologią analityczną, mogą być miłym prezentem.
Carl Gustaw Jung Czerwona Księga

Pierwsza i chyba jedna z najważniejszych pozycji to polskie wydanie Czerwonej Księgi Carla Gustawa Junga (wyd. Vis-à-vis Etiuda, 2019). Wydanie angielskie jest na rynku od 2009 roku i od tego czasu cały czas czekaliśmy na polskie tłumaczenie. Czerwona księga to rękopis Junga spisywany w latach 1914-1930, ozdobiony przez autora pięknymi rysunkami. Miała ona nigdy nie ujrzeć światła dziennego i dopiero wnuk Junga, Ulrich Hoerni, zezwolił na badania i upublicznienie rękopisu. Autor opisuje w niej pracę z własną nieświadomością. To w tej książce pojawiają się kluczowe pojęcia jego teorii: archetyp, kolektywna nieświadomość czy proces indywiduacji.
Czerwona Księga jest wydawana w dwóch wersjach: z rycinami oraz z samym tekstem. Polskie wydanie to niestety wyłącznie tekst, w opracowaniu i z przypisami oraz ze wstępem Sonu Shamdasaniego. Na polski została przetłumaczona przez Jerzego Prokopiuka (pierwszego tłumacza prac Junga na język polski) o Jerzego Korpantego.
Warto zapoznać się z tekstem Czerwonej Księgi. A może kiedyś doczekamy się wydania oddającego całego jej ducha.
https://etiuda.net/p805,czerwona-ksiega.html
Carl Gustaw Jung Wspomnienia sny i myśli. Spisane i podane do druku przez Anielę Jaffe

Kolejna pozycja to wznowienie innej książki C.G. Junga Wspomnienia sny i myśli (wyd. Jungpress, 2019), w tłumaczeniu Roberta Reszke i Leszka Kolankiewicza. To wyjątkowa autobiografia spisana przez Anielę Jaffe, ale i przez samego Junga, który dopisywał i opracowywał rozdziały tej książki. Wspomnienia to dobra pozycja, pozwalająca zapoznać się z postacią Junga i psychologią analityczną.
http://wspomnieniasnymysli.pl/
Linda Schierse Leonard Córki i ojcowie w analizie jungowskiej

Wydawnictwo Jungpress wznowiło również książkę Córki i ojcowie w analizie jungowskiej. Jak uzdrawiać relację córka – ojciec – mężczyzna. (2019) w tłumaczeniu Roberta Palusińskiego. W 2003 roku ukazała się ona pod tytułem Zraniona Kobieta. Autorka, wykorzystując własne doświadczania, jak i doświadczenie z pracy terapeutycznej z pacjentkami, opisuje psychologiczne i duchowe konflikty kobiet, które doświadczyły bolesnych związków z ojcami, oraz drogę do uzdrowienia siebie i swoich relacji.
http://corkiojcowie.pl/
Marion Woodman Świadoma Kobiecość

Ostatnią książką jest Świadoma Kobiecość Marion Woodman (wyd. Instytut Studiów Kulturowych Raven, 2019). Jest to zbiór wywiadów z autorką Ciężarnej dziewicy. Cytując za stroną wydawcy: Woodman mówi o seksualności, twórczości, relacjach, uzależnieniach, uzdrawianiu ciała i duszy, duchowości w kontekście indywidualnego rozwoju, stanu naszej kultury i Ziemi, a wątkiem łączącym jest świadoma kobiecość.
https://raven.edu.pl/produkt/marion-woodman-swiadoma-kobiecosc
Okładki książek pochodzą ze stron wydawców.
You must be logged in to post a comment.